loading
  • OGÓLNE WARUNKI HANDLOWE spółki i Wi Tour s.r.o.
  • w oparciu o poniższe warunki biuro podróży iWi tour s.r.o. zapewnia swoim klientom imprezę turystyczną zgodnie z § 3 Ustawy nr.170/2018 Zb. u. o wyjazdach, powiązanych usługach turystycznych, niektórych warunkach prowadzenia działalności przedsiębiorczej w zakresie turystyki oraz o zmianach i dopełnieniach niektórych przepisów (dalej również Ustawa)

  • I. Definicje
    1. Umawiającymi się stronami Umowy o udział w imprezie turystycznej są:
    a) Biuro podróży i Wi tour s.r.o., z siedzibą na ul. Komenského 135/18, 022 01 Czadca, numer identyfikacyjny organizacji: 46466576, wpisana do Rejestru Handlowego Sądu Rejonowego w Żylinie, sekcja: s.r.o., sygn. 55773/L, numer identyfikacji podatkowej: 2023389335, miejsce wykonywania działalności – ul. Záborského 20, 831 03 Bratysława (dalej również BP), która zawiera Umowę na odległość za pośrednictwem swoich stron internetowych i
    b) podróżny, którym jest każda osoba fizyczna lub prawna, która zawiera Umowę o udział w imprezie turystycznej lub na rzecz której usługi turystyczne mają być świadczone na podstawie zawartej Umowy o udział w imprezie turystycznej i która nawiązuje stosunek umowny poprzez wypełnione zamówienie złożone za pośrednictwem portali internetowych BP. Podróżnym może być również osoba w wieku od 15 do 18 lat, jeśli jego przedstawiciel prawny pisemnie wyrazi zgodę na udział w imprezie turystycznej. Osoba w wieku poniżej 15 lat może wziąć udział w imprezie turystycznej lub rejsie tylko w towarzystwie osoby w pełni upoważnionej do czynności prawnych.
    2. Portale internetowe BP to strony internetowe www.iwitour.com, www.rejsujznami.com, www.podnalod.com, www.gyerehajora.com za pośrednictwem których BP oferuje imprezy turystyczne potencjalnym klientom (dalej również portale BP).
    3. Umowa o udział w imprezie turystycznej oznacza Umowę o udział w imprezie turystycznej zawartą zgodnie z § 16 Ustawy i która składa się z następujących dokumentów: Umowa o udział w imprezie turystycznej, Ogólne warunki handlowe uczestnictwa w imprezie turystycznej iWi tour s.r.o., Formularz informacji standardowych dla umów o udział w imprezie turystycznej, Cennik usług dodatkowych dostępny na portalach internetowych biura podróży na wybraną podróż, Oferta usług dodatkowych przesłaną pocztą elektroniczną oraz karta pokładowa wydana przez linię oceaniczną (dalej razem „Umowa o udział w imprezie turystycznej”). W przypadku, gdy poszczególne postanowienia w poszczególnych dokumentach są regulowane w różny sposób, Umowa o udział w imprezie turystycznej ma zawsze pierwszeństwo, a pozostałe mają pierwszeństwo w kolejności, w jakiej zostały określone w zdaniu poprzednim. Treść Umowy o udział w imprezie turystycznej wynika z oferty opublikowanej na portalach internetowych BP.
    4. Delegat BP to osoba, która jest między innymi odpowiedzialna za przyjmowanie i rozpatrywanie skarg, w miejscu docelowym bardziej szczegółowo informuje podróżnych o miejscu pobytu, świadczonych usługach, o możliwościach fakultatywnych wycieczek i odpowiada na pytania podróżnych. W miejscach pobytu bez przedstawiciela biura podróży, w razie problemów podróżni muszą zwrócić się do partnerów zagranicznych albo do recepcji hotelu lub statku zgodnie z informacją w instrukcji podróży.
    5. Cena imprezy turystycznej to całkowita cena podana w Umowie o udział w imprezie turystycznej, która obejmuje cenę imprezy turystycznej i wszystkie usługi zamówione osobno przez podróżnego (dalej również „pakiety”) lub które są uwzględnione w imprezie turystycznej. Cena imprezy turystycznej obejmuje ubezpieczenie podróżne, jeśli klient zamówił je podczas zamawiania imprezy turystycznej. Cena imprezy turystycznej nie obejmuje opłat za wstęp do niektórych zabytków i lokalizacji w miejscach docelowych, ani żadnych innych usług od stron trzecich w miejscach docelowych, ani obowiązkowych opłat serwisowych na pokładzie statków, jeśli klient nie zdecydował się zapłacić je z góry w BP.
    6. Zniżki na cenę imprezy turystycznej – podróżnemu nie przysługują te zniżki, które BP zaoferuje po zawarciu Umowy z podróżnym. Jeśli BP oferuje specjalne rabaty na swoje produkty, podróżny ma prawo do tylko jednego z oferowanych rabatów, tzn. kilka zniżek nie może być zastosowane do jednej imprezy turystycznej, chyba że wyraźnie zaznaczono inaczej w konkretnej ofercie (zakaz kumulacji rabatów).
    7. Pakiet to usługa wymieniona na portalu internetowym BP jako usługa opcjonalna wraz z opisem wybranej usługi i jej ceny lub oferta takiej usługi przesłana pocztą elektroniczną (np. wycieczki), wybór tej usługi przez podróżnych jest dobrowolny i nie jest konieczny przy rezerwacji imprezy turystycznej.
    8. Początek imprezy turystycznej / rozpoczęcie imprezy turystycznej to rozpoczęcie świadczenia pierwszej usługi turystycznej tworzącej imprezę turystyczną; za datę rozpoczęcia imprezy turystycznej w celu odstąpienia od Umowy o udział w imprezie turystycznej uważa się datę określoną w Umowie za datę rozpoczęcia imprezy turystycznej.
    9. Długość imprezy turystycznej to liczba nocy spędzonych w podróży.
    10. Nieunikniona i nadzwyczajna okoliczność to okoliczność, na którą umawiająca się strona, która się na nią powołuje, nie może wpłynąć i której konsekwencjom nie może zapobiec, nawet gdyby podjęła wszystkie odpowiedne działania (np. wojna, terroryzm, klęski żywiołowe itp.).
    11. Specjalne życzenia podróżnego, które BP zaakceptowało, to wszystkie pakiety, które podróżny dobrowolnie zamówił na imprezę turystyczną i zapłacił za nie w terminie.
    12. Rejsy są ogólnie przystosowane dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Rejsy statkiem nie są zalecane dla kobiet w ciąży i dzieci poniżej 2 lat.
    13. Językiem komunikacji podczas rejsu jest angielski lub inne języki, takie jak niemiecki lub francuski.

  • II. Zawarcie Umowy o udział w imprezie turystycznej
    1. Zawarcie Umowy o udział w imprezie turystycznej poprzedzone jest dokonaniem przez podróżnego wyboru imprezy turystycznej lub rejsu z katalogu rejsów zamieszczonego na portalu internetowym i ustaleniem szczegółowych parametrów podróży (przy rejsach jest to rodzaj kabiny, niegwarantowany czas posiłków, numer pokładu, usługi dodatkowe itp.) oraz wypełnieniem przez podróżnego formularza w zakresie danych osobowych podróżnego jak również osób współuczestniczących w rejsie. Po wybraniu imprezy turystycznej lub rejsu, określeniu życzeń podróżnego i wypełnieniu danych podróżnych, podróżny otrzyma szczegółowe informacje na temat wymaganej płatności, w tym standardowy formularz informacyjny dla umów o udział w imprezie turystycznej oraz warunki wiążącego potwierdzenia rezerwacji. Podróżny ma również możliwość poprosić BP o przesłanie projektu Umowy o udział w imprezie turystycznej, klikając ikonę z tekstem: „Wysłać wniosek” i otrzyma niewiążącą ofertę cenową na e-mail. Wkrótce po kliknięciu na link z poprzednim zdaniem, BP wyśle podróżnemu projekt (ofertę) zawarcia Umowy o udział w imprezie turystycznej z numerem rezerwacji. Do dnia wejścia w życie Umowy (rozdz. II p. 2) podróżny może zmienić swoje wymagania w sposób opisany w poprzednich zdaniach. Po każdym zapytaniu ofertowym BP wyśle podróżnemu nowy projekt Umowy o udział w imprezie turystycznej.
    2. Podróżny może odrzucić lub zaakceptować projekt Umowy o udział w imprezie turystycznej, która została mu dostarczona przez BP do jego skrzynki e-mailowej. Do akceptacji projektu Umowy dochodzi w momencie dokonania przez podróżnego zapłaty całkowitej ceny imprezy turystycznej lub jej wymaganej części w terminie płatności pod numerem rezerwacji projektu, który podróżny zaakceptował. W momencie przesłania potwierdzenia wpłaty lub udanej płatności kartą odpowiedniej kwoty na konto BP, Umowa o udział w imprezie turystycznej jest zawarta i wiążąca dla obu stron.
    3. Na podstawie Umowy o udział w imprezie turystycznej BP zobowiązuje się zapewnić podróżnemu imprezę turystyczną, a podróżny zobowiązuje się zapłacić pełną uzgodnioną cenę. BP nie będzie zobowiązana do zorganizowania imprezy turystycznej dla podróżnego, zanim podróżny nie zapłaci pełnej ceny imprezy turystycznej we właściwy sposób i na czas. Niezapłacenie jakiejkolwiek części ceny imprezy turystycznej przez podróżnego w terminie określonym w Umowie, BP będzie traktować jako odstąpienie podróżnego od Umowy bez podania przyczyny w rozumieniu rozdz. VIII. p. 2 pp. a).
    4. Za zawarcie Umowy o udział w imprezie turystycznej między BP i podróżnym uważa się również sytuację, gdy BP potwierdzi indywidualne zamówienie podróżnego (poza ofertą opublikowaną na portalach internetowych BP), w którym podróżny zamówił poszczególne usługi lub ich kombinacji (dalej tylko usługi na życzenie). Jednocześnie z przyjęciem zlecenia usług podróżny jest zobowiązany do zapłaty wymaganej zaliczki na rzecz BP. Jeżeli BP nie jest w stanie zapewnić usług wymaganych przez podróżnego, powiadamia o tym fakcie podróżnemu, z tego powodu odstąpi od Umowy i zwróci podróżnemu zapłaconą zaliczkę w pełni. W przypadku, gdy BP wymagane usługi zapewni albo jest w stanie je zapewnić, a podróżny odstąpi od Umowy, podróżny jest zobowiązany do dokonania opłaty za odstąpienie zgodnie z rozdz. VIII. p. 3 tych warunków.

  • III. Cenowe warunki i ceny imprez turystycznych
    1. Ceny imprez turystycznych organizowanych przez BP są cenami uzgodnionymi w drodze Umowy między BP a podróżnym. Wiążąca i uzgodniona cena jest podana w Umowie o udział w imprezie turystycznej.
    2. Strony Umowy uzgodniły, że BP ma prawo do jednostronnego działania zgodnie z § 19 p. 1 Ustawy podwyższyć cenę imprezy turystycznej, jeżeli wzrost ten nastąpi do 21 dnia przed rozpoczęciem imprezy turystycznej i że dojdzie do:
    a) wzrostu kosztów transportu, w tym cen paliw,
    b) wzrostu kwoty podatków lub opłat za usługi turystyczne stanowiące imprezę turystyczną pobierane przez osobę trzecią, która nie jest bezpośrednim dostawcą usług turystycznych stanowiących imprezę turystyczną, w tym lokalnego podatku od zakwaterowania, opłat lotniskowych oraz opłat za wejście lub wyjście na lotniskach i w portach,
    c) zmiany kursu euro zastosowanego do ustalenia ceny imprezy turystycznej średnio o ponad 5% w stosunku do waluty, w której wycieczka jest oferowana lub jeśli zakupione usługi są w walucie innej niż euro. Do obliczenia kursu wymiany zostanie zastosowany kurs wymiany opublikowany przez Narodowy Bank Słowacji.
    3. BP musi przekazać podróżnemu pisemne powiadomienie o podwyższeniu ceny, w tym o przyczynie i sposobie podwyższenia, nie później niż 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, w przeciwnym razie BP nie będzie miało prawa do zapłaty przez podróżnego różnicy w cenie imprezy turystycznej.
    4. Jeżeli wzrost ceny przekracza 8% całkowitej ceny imprezy turystycznej, zastosowana zostaje procedura określona w rozdz. VII. p. 2.
    5. Podróżny ma prawo do obniżenia ceny imprezy turystycznej odpowiadającemu obniżeniu kosztów, o których mowa w p. 2 w wysokości różnicy między pierwotną ceną imprezy turystycznej a obniżoną ceną imprezy turystycznej po odjęciu faktycznych kosztów poniesionych przez BP w związku ze zmianą ceny imprezy turystycznej.
    6. Przy obliczaniu cen imprez turystycznych BP uwzględniło w cenie wszystkie koszty stanowiące stałą część ceny imprezy turystycznej. W przypadku większości rejsów pobierane są opłaty i składki, które nie są wliczone w cenę imprezy turystycznej. Obowiązkowe opłaty serwisowe płaci się bezpośrednio na pokładzie odpowiedniego statku, a ich wysokość zależy od linii oceanicznej, długości podróży itp. Cena tej opłaty wynosi około 10–15 euro za osobę w wieku od 12 lat / 1 noc (dzieci w wieku poniżej 2 lat nie płacą tych opłat, a dzieci w wieku od 2 lat do 12 lat płacą opłaty obniżone o 50%). Podróżny może zostać z wyprzedzeniem poinformowany o wysokości opłat przez BP.
    7. Niektóre opłaty dodatkowe i napiwki podróżni płacą, jeśli są zadowoleni z usług, podobnie jak w restauracjach. Istnieją również różne datki charytatywne na zasadzie dobrowolności.

  • IV. Warunki płatności
    1. BP ma prawo do tego, aby podróżny dokonał opłaty każdej części od całkowitej kwoty imprezy turystycznej w terminie określonym w Umowie o udział w imprezie turystycznej, a podróżny jest zobowiązany do dokonania każdej płatności z całkowitej kwoty imprezy turystycznej w terminie określonym w Umowie o udział w imprezie turystycznej.
    2. Szczegółowe warunki płatności BP są różne dla poszczególnych imprez turystycznych i rejsów, w zależności od linii oceanicznej i innych czynników, dlatego szczegółowe warunki płatności są zawsze określone odpowiednio w Umowie o udział w imprezie turystycznej albo w jej projekcie.
    3. W warunkach płatności Umowy o udział w imprezie turystycznej albo w projekcie Umowy podana jest kwota zaliczki na poczet imprezy turystycznej, której wpłatą podróżny wyraża zgodę na zawarcie Umowy i akceptuje projekt Umowy o udział w imprezie turystycznej oraz w momencie dokonania płatności Umowa jest zawarta i wiążąca dla obu stron.
    4. Płatność uważa się za uregulowaną poprzez zaksięgowanie środków na koncie BP.
    Dokonanie płatności odbywa się w następujący sposób:
    a) przelewem na rachunek bankowy,
    b) kartą płatniczą,
    c) w inny sposób poprzez wpłacenie właściwej kwoty na rachunek bankowy BP (np. wpłacenie gotówki na rachunek bankowy).
    5. Podróżny ma prawo do świadczenia usług dopiero po zapłaceniu pełnej ceny imprezy turystycznej. W przypadku, gdy podróżny z jakiegokolwiek powodu nie dotrzyma terminów i kwot płatności zgodnie z p. 2, BP ma prawo odmówić świadczenia usługi. W przypadku, gdy podróżny nie dokona płatności w terminie określonym w Umowie o udział w imprezie turystycznej lub nie zapłaci pełnej ceny imprezy turystycznej, BP uzna działanie podróżnego za odstąpienie od Umowy o udział w imprezie turystycznej w rozumieniu rozdz. VIII. p. 2 pp. a) z obowiązkiem podróżnego do zapłacenia opłat anulacyjnych w wysokości określonej w rozdz. VIII. p. 3.

  • V. Prawa i obowiązki podróżnego
    1. Podstawowe prawa podróżnego obejmują w szczególności:
     prawo do właściwego świadczenia uzgodnionych w Umowie i zapłaconych usług,
     prawo do otrzymania informacji o wszelkich zmianach w świadczeniu usług uzgodnionych w Umowie w ustawowym terminie lub w terminie uzgodnionym w Umowie o udział w imprezie turystycznej,
     prawo do odstąpienia od Umowy o udział w imprezie turystycznej w dowolnym momencie przed rozpoczęciem podróży zgodnie z rozdz. VIII.,
     prawo do otrzymania pisemnie, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, dalszych szczegółowych informacji na temat wszystkich faktów, które są ważne dla podróżnego i które są znane BP, jeżeli nie są już zawarte w dokumentach Umowy, które już były przekazane podróżnemu,
     prawo do zawiadomienia BP pisemnie, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, że zamiast niego weźmie udział inna osoba wymieniona w zawiadomieniu zgodnie z rozdz. VII. p. 1, jednak podróżny ponosi związane z tym opłaty,
     prawo do ochrony danych osobowych, które podróżny określa w Umowie o udział w imprezie turystycznej i innych dokumentach przed osobami nieupoważnionymi,
     prawo do otrzymania różnicy w cenie między usługami oferowanymi i świadczonymi, jeżeli BP jest zmuszone zmienić treść świadczonych usług po ich rozpoczęciu zgodnie z art. VII.,
     prawo do odpowiedniej rekompensaty zgodnie z § 23 Ustawy nr 170/2018 Zb. u.,
     prawo do zwrócenia się do BP o przekazanie podróżnemu dokładnych informacji na temat stosowności podróży, z uwzględnieniem jego potrzeb (np. problem zdrowotny).
    2. Podstawowe obowiązki podróżnego obejmują w szczególności:
     podanie prawdziwych i kompletnych danych wymaganych w Umowie o udział w imprezie turystycznej oraz danych osobowych niezbędnych do wydania karty pokładowej na rejs, w tym wszelkich zmian tych danych, a także przedłożenia dodatkowych dokumentów wymaganych przez BP. Jeśli klient nieprawidłowo poda swoje dane, jest zobowiązany do uiszczenia opłat za zmianę (np. imienia i nazwiska), które będą wymagane od linii oceanicznej (zwykle 50 euro za osobę) lub od linii lotniczej (może to skutkować koniecznością zakupu nowego biletu i zapłatą pełnej kwoty ponownie),
     zapewnić, aby osoby poniżej 15 roku życia były w towarzystwie i pod opieką dorosłego uczestnika, jak również zapewnić należytą pomoc i opiekę osobom, których, których stan zdrowia tego wymaga,
     w przypadku ciąży powiadomić BP o tym fakcie pisemnie, ponieważ może to skutkować ograniczeniami, szczególnie w odniesieniu do lotów i rejsów (kobiety mogą brać udział w rejsach do 24 tygodnia ciąży). W przypadku ciąży podróżny musi uzyskać od ginekologa zaświadczenie lekarskie (w języku angielskim lub niemieckim), że stan zdrowia nie stanowi przeciwskazań do uczestnictwa w rejsie. Bez tego zaświadczenia podróżni nie dostaną się na statek bez prawa do jakiegokolwiek odszkodowania,
     z góry pisemnie osobnym e-mailem zgłosić udział w imprezie turystycznej cudzoziemców i upewnić się, że mogą oni wziąć udział w wycieczce,
     zapłacić całkowitą cenę imprezy turystycznej,
     otrzymać od BP dokumenty niezbędne do skorzystania z usług; karty pokładowe muszą być w wersii papierowej – klient jest odpowiedzialny za ich wydrukowanie, ponieważ elektroniczna forma dokumentów nie jest jeszcze akceptowana podczas check-inu na statkach,
     posiadać ważny dokument podróży, który traci ważność nie wcześniej niż 6 miesięcy po zakończeniu podróży, lub wizę (jeśli jest wymagana), być szczepiony (jeśli jest wymagane), posiadać ważny test na Covid-19 (jeśli jest wymagany), przestrzegać paszportowe, celne, wizowe, zdrowotne, transportowe, przepisy dotyczące bezpieczeństwa oraz przepisy prawne i zwyczaje krajów i miast, do których się podróżuje. Obowiązek posiadania własnego (indywidualnego) dokumentu podróży dotyczy każdego pasażera i uczestnika podróży, niezależnie od wieku uczestnika, a zatem także dzieci bez względu na ich wiek (linie oceaniczne nie akceptują jako dokumentu dziecka wpisu w paszporcie rodziców),
     postępować zgodnie z instrukcjami BP, delegata, personelu statku, warunków danego statku, decyzją kapitana statku, który zawsze działa zgodnie z ochroną zdrowia pasażerów, i przestrzegać ustalonego programu,
     działać w taki sposób, aby nie spowodować uszczerbku na zdrowiu lub zniszczenia mienia innych klientów, usługodawców lub BP i zrekompensować wszelkie spowodowane szkody,
     zapewnić terminowe i prawidłowe wykonywania jakichkolwiek roszczeń w stosunku do usługodawców,
     powstrzymywać się od działań i zachowań, które mogą zaszkodzić, zagrozić, ograniczyć lub podrażnić innych uczestników imprezy turystycznej lub spowodować pogorszenie własnego stanu zdrowotnego,
     przybyć do miejsca wyjazdu, odlotu lub korzystania z usług w określonym czasie ze wszystkimi dokumentami lub innymi niezbędnymi dokumentami zgodnie z instrukcją (np. szczepienia, wizy itp.).
     w przypadku posiadania informacji o opóźnieniu lotu natychmiast skontaktować się z BP, w przeciwnym razie autobus transferowy czeka tylko 15 minut, a w przypadku opóźnienia podróżny nie ma prawa do zwrotu kosztów,
     w przypadku, jeśli dziecko poniżej 2 lat jest uczestnikiem imprezy turystycznej, musi mieć przy sobie zaświadczenie od pediatry o stanie zdrowia i zdolności do podróży (w języku angielskim lub niemieckim),
     w przypadku gdy linia oceaniczna lub lotnicza wymaga odprawy online, podróżny jest odpowiedzialny za jej wykonanie.
    3. Podróżny jest zobowiązany do przestrzegania ustawodawstwa Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw, w których odbędzie się impreza turystyczna (w tym rejs), jest w każdych okolicznościach zobowiązany do działania w sposób zapobiegający szkodom dla zdrowia, własności, przyrody i środowiska oraz jest odpowiedzialny za konsekwencje naruszenia któregokolwiek ze swoich obowiązków.

  • VI. Prawa i obowiązki BP
    1. Prawa i obowiązki podróżnego, o których mowa w rozdz. V, podlegają odpowiednim obowiązkom i prawom BP.
    2. Przed zawarciem Umowy o udział w imprezie turystycznej BP jest zobowiązane do poinformowania o wszystkich istotnych faktach, które są mu znane i które mogą wpłynąć na decyzję podróżnego.
    3. BP nie jest zobowiązane do świadczenia podróżnemu usług wykraczających poza wstępnie potwierdzone i zapłacone usługi.
    4. BP jest zobowiązane do zawarcia Umowy o ubezpieczeniu na wypadek bankructwa, na podstawie której podróżny nabywa prawo do odszkodowania w przypadkach, gdy BP z powodu swojej upadłości:
     nie zapewni podróżnemu transportu z miejsca pobytu za granicą do Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli transport ten jest częścią imprezy turystycznej,
     nie zwróci podróżnemu zapłaconej zaliczki albo całkowitego kosztu imprezy turystycznej, w przypadku, jeśli impreza turystyczna nie miała miejsca,
     nie zwróci podróżnemu różnicy między ceną zapłaconą za imprezę turystyczną a ceną częściowo zapewnionej imprezy turystycznej, jeżeli impreza turystyczna była świadczona tylko częściowo.
    5. BP ma obowiązek niezwłocznie zapewnić odpowiednią pomoc podróżnemu znajdującemu się w trudnej sytuacji, nawet w nieuniknionych i wyjątkowych okolicznościach, w szczególności poprzez zapewnienie
     odpowiednich informacji na temat usług opieki zdrowotnej, władz lokalnych i ambasady Rzeczypospolitej Polskiej,
     pomocy podróżnemu w komunikacji na duże odległości i znalezienie alternatywnego rozwiązania problemu.
    6. Jeżeli podróżny znajdzie się w trudnej sytuacji w wyniku umyślnego zachowania lub swego zaniedbania, BP jest uprawnione do żądania od podróżnego zapłaty za udzieloną pomoc.

  • VII. Zmiany uzgodnionych usług
    1. Przed rozpoczęciem imprezy turystycznej podróżny może pisemnie zawiadomić BP (dalej „zawiadomienie”), że zamiast niego w imprezie turystycznej weźmie udział inna osoba wymieniona w zawiadomieniu. Zawiadomienie musi również zawierać oświadczenie nowego podróżnego, że zgadza się z zawartą Umową o udział w imprezie turystycznej i spełnia wszystkie uzgodnione warunki udziału w imprezie turystycznej. W dniu doręczenia zawiadomienia, jeżeli dniem doręczenia jest dzień roboczy lub następny dzień roboczy, jeżeli dniem doręczenia jest dzień wolny, wskazana w nim osoba staje się podróżnym. Pierwotny podróżny i nowy podróżny są wspólnie odpowiedzialni za zapłatę ceny imprezy turystycznej i pokrycie wszystkich kosztów poniesionych przez BP w związku ze zmianą podróżnego. W szczególności w przypadku rejsu taka zmiana podróżnego wymaga zmiany na liście pasażerów. Niektórzy podwykonawcy usług BP pobierają opłatę za tę usługę. W trosce o zadowolenie klienta, BP zobowiązuje się dołożyć wszelkich starań, aby negocjować zmianę nazwiska podróżnego z podwykonawcami bezpłatnie, ale jeśli nie jest to możliwe, a podwykonawca pobiera opłatę od BP, podróżny wspólnie z nowym podróżnym są zobowiązani zapłacić BP tę opłatę. Podróżny może zawiadomić o zmianie podróżnego nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej lub rozpoczęciem korzystania z innych usług na podstawie Umowy o udział w imprezie turystycznej. Poprzednie zdanie nie dotyczy opłat wizowych ani innych podobnych opłat związanych z konkretną osobą, które nowy podróżny jest zobowiązany uiścić niezależnie od daty doręczenia zawiadomienia.
    2. BP starannie przygotowuje imprezy turystyczne tak, aby możliwe było zrealizowanie programu zgodnie z informacjami na portalach internetowych BP ku zadowoleniu klientów. Poszczególne imprezy turystyczne i ich treść są jednakże przygotowywane na rok przed ich wdrożeniem, co oznacza, że może dojść do zmian, na które BP nie będzie miało wpływu. Jeśli BP zostanie zmuszone do zmiany zasadniczego warunku Umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, zaproponuje podróżnemu projekt zmiany Umowy o udział w imprezie turystycznej. Jeżeli proponowana zmiana w projekcie Umowy o udział w imprezie turystycznej prowadzi również do zmiany ceny imprezy turystycznej, nowa cena musi zostać podana w zaproponowanym projekcie Umowy. W ciągu 7 dni od powiadomienia o zmianie podróżny ma prawo zdecydować czy wyrazić zgodę na zmianę, czy odstąpić od Umowy bez opłaty za odstąpienie od Umowy. O swojej decyzji podróżny musi powiadomić BP pisemnie w terminie określonym w zaproponowanym projekcie Umowy o udział w imprezie turystycznej; w przeciwnym razie Umowa o udział w imprezie turystycznej wygaśnie. BP ma obowiązek zwrócić podróżnemu wszystkie płatności dokonane przez podróżnego lub w jego imieniu bezzwłocznie, ale nie później niż 14 dni od daty doręczenia powiadomienia o odstąpieniu od Umowy o udział w imprezie turystycznej.
    3. Jeżeli podróżny nie zgadza się z proponowaną zmianą Umowy o udział w imprezie turystycznej zgodnie z p. 2 niniejszego rozdziału, BP może, na podstawie nowej Umowy o udział w imprezie turystycznej, zapewnić mu udział w kolejnej imprezie turystycznej o jakości co najmniej odpowiadającej usługom uzgodnionym w pierwotnej Umowie, jeśli BP może zaoferować taką imprezę turystyczną. Przy zawieraniu nowej Umowy o udział w imprezie turystycznej płatności dokonane w ramach pierwotnej Umowy uważa się za płatności dokonane w ramach nowej Umowy. Jeżeli cena nowej imprezy turystycznej jest niższa niż już dokonane opłaty, BP jest zobowiązane do niezwłocznego zwrotu różnicy podróżnemu. Jeżeli podróżny nie zaakceptuje takiej zmiany, BP ma obowiązek zwrócić podróżnemu płatności dokonanych przez podróżnego lub w jego imieniu, pomniejszonych o należne opłaty, nie później niż 14 dni od daty doręczenia powiadomienia o odstąpieniu od Umowy o udział w imprezie turystycznej.
    4. BP zastrzega sobie prawo zgodnie z § 20 p. 1 Ustawy nr. 170/2018 Zb. u. jednostronnej zmiany warunków Umowy w poszczególnych usługach w koniecznych przypadkach, ale BP niezwłocznie poinformuje o nich podróżnego. W szczególności jest to nieznaczna zmiana trasy wycieczki, zakwaterowania na wyższą lub tę samą kategorię i klasę, zmiana treści i harmonogramu usług (jedzenie, napoje), harmonogramy i program imprezy turystycznej, miejsce wejścia i wyjścia, czas i miejsce wylotu lub przylotu pod warunkiem zapewnienia bezpłatnego transportu do i z pierwotnego miejsca, opóźnień samolotu, zmiany linii lotniczej, a także zmian w celu skorygowania oczywistych błędów i błędów typograficznych. Jeżeli proponowane zmiany prowadzą również do zmiany ceny imprezy turystycznej, procedura musi być zgodna z p. 2 i p. 3 tego rozdziału.
    5. W przypadku nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności oraz w interesie ochrony podróżnych, BP ma prawo dokonać natychmiastowych zmian w programie i świadczonych usługach podczas imprezy turystycznej, jeżeli nie jest możliwe przestrzeganie programu lub zapewnienie znacznej części usług uzgodnionych w Umowie. W takim przypadku BP jest zobowiązana:
     zorganizować program zastępczy i usługi w zakresie i jakości zgodnej z usługami uzgodnionymi w Umowie lub do nich zbliżonymi oraz zadbać o to, żeby charakter imprezy turystycznej lub usług został w największej mierze zachowany, lub
     obniżyć cenę imprezy turystycznej i usług w zależności od zmian dokonanych w programie i usługach, jeżeli skutkują one obniżeniem zakresu i jakości usług uzgodnionych w Umowie lub
     pokryć podwyższone koszty transportu, jeżeli jest wykonany w innej formie niż uzgodniona, lub
     zwrócić podróżnemu cenę usług, w przypadku których BP nie zapewniło zastępczego świadczenia, lub zwrócić część ceny usług, jeżeli usługi nie były świadczone w uzgodnionym zakresie, lub
     zapewnić podróżnemu transport z powrotem do miejsca wyjazdu lub do innego punktu powrotu, z którym podróżny się zgadza, w tym niezbędne alternatywne zakwaterowanie i wyżywienie, jeśli podróżny nie zaakceptuje zmian w programie lub zmian w treści imprezy turystycznej zgodnie z niniejszym punktem.
    6. W przypadku kabiny gwarantowanej linia oceaniczna gwarantuje minimalnie zarezerwowaną klasę i kategorię kabiny lub wyższą kategorię. BP nie jest w stanie wpłynąć na lokalizację kabiny, nawet jeśli podróżny wybierze kabinę gwarantowaną lub więcej kabin gwarantowanych. Ponadto BP nie może zagwarantować położenia kabin blisko siebie. Przy zakupie gwarantowanej trzy- lub czteroosobowej kabiny linia oceaniczna może przyporządkować dwie podwójne kabiny, które nie muszą znajdować się bezpośrednio obok siebie. Linie oceaniczne są uprawnione do zmiany numeru kabiny w dowolnym momencie w stosunku do numeru kabiny wskazanego w Umowie i karcie pokładowej, ale klasa i kategoria kabiny musi zostać zachowana lub mogą zapewnić kabinę wyższej klasy i kategorii, jednak usługi związane z pierwotnie zakupioną kabiną pozostają niezmienione.

  • VIII. Odstąpienie od Umowy o udział w imprezie turystycznej
    1. Przed rozpoczęciem imprezy turystycznej BP może odstąpić od Umowy o udział w imprezie turystycznej bez obowiązku zrekompensowania podróżnemu szkód spowodowanych odstąpieniem, jeżeli:
    a) liczba uczestników imprezy turystycznej jest niższa niż minimalna liczba uczestników, a BP odstąpi od Umowy w terminie nie krótszym niż:
     20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, jeśli podróż trwa dłużej niż 6 dni,
     7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, jeśli jest to podróż trwająca od 2 dni do 6 dni,
     48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystyczne w przypadku podróży trwających krócej niż 2 dni, lub
    b) z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które uniemożliwiają BP wykonanie Umowy.
    BP przesyła pisemne zawiadomienie o odstąpieniu od Umowy o udział w imprezie turystycznej drogą elektroniczną na adres e-mail podróżnego podany w Umowie o udział w imprezie turystycznej. Skutki odstąpienia od Umowy turystycznej wchodzą w życie w dniu doręczenia zawiadomienia podróżnemu.
    2. Podróżny ma prawo odstąpić od Umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej:
    a) bez podania przyczyny,
    b) z powodu zmiany istotnego warunku w Umowie o udział w imprezie turystycznej w rozumieniu rozdz. VII. i
    c) z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu przeznaczenia. Podróżny może wykorzystać ten punkt jako powód do odstąpienia od umowy bez opłat za anulowanie tylko w przypadku, gdy odpowiednie władze wydały zakaz podróży do dotkniętego miejsca.
    Pisemne zawiadomienie o odstąpieniu od Umowy o udział w imprezie turystycznej powinno być wysyłane przez podróżnego (jeżeli odstępuje od Umowy z i bez powodu), drogą elektroniczną na adres e-mail BP wskazany w Umowie. Skutki odstąpienia od Umowy wchodzą w życie w dniu doręczenia wypowiedzenia BP.
    3. Jeżeli podróżny odstąpi od Umowy bez podania przyczyny w rozumieniu p. 2 pp. a) oraz pp.c) niniejszego rozdziału, w przypadku jeżeli zakaz nie został jeszcze wydany przez odpowiednie władze, podróżny jest zobowiązany do zapłacenia kosztów odstąpienia na rzecz BP. Wysokość kosztów odstąpienia od Umowy ustala się w zależności od czasu odstąpienia od Umowy i czasu przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, rejsu lub korzystania z usług w następujący sposób
    a) W przypadku imprez turystycznych i rejsów bez biletu lotniczego:
     60 lub więcej dni przed rozpoczęciem podróży i – 55% ceny zamówionych usług
     59 - 36 dni przed rozpoczęciem podróży – 65% ceny zamówionych usług
     35 - 16 dni i mniej przed rozpoczęciem podróży – 85% ceny zamówionych usług
     15 - 0 dni przed rozpoczęciem podróży – 100% ceny zamówionych usług
    b) W przypadku imprez turystycznych i rejsów z biletami lotniczymi:
     60 lub więcej dni przed rozpoczęciem podróży – 100% biletu i 55% ceny innych zamówionych usług
     59 - 36 dni przed rozpoczęciem podróży – 100% biletu i 65% ceny innych zamówionych usług
     35 - 16 dni lub mniej przed rozpoczęciem podróży – 100% biletu i 85% ceny innych zamówionych usług
     15 - 0 dni przed rozpoczęciem podróży – 100% biletu i 100% ceny innych zamówionych usług.
    4. BP zwraca podróżującemu część zapłaconych kosztów za odstąpienie od Umowy, jeżeli faktyczne koszty, wraz z kosztami administracyjnymi BP związanymi z odstąpieniem podróżnego od Umowy, są niższe niż koszty odstąpienia obliczone zgodnie z p. 3 tego rozdziału. Za rezygnację z uczestnictwa w rejsie BP naliczą Klientowi opłatę administracyjną w wysokości 200 PLN (50 EUR w przypadku rezerwacji w euro) za 1 kabinę.
    5. Jeśli podróżny nie wyruszy w podróż, nie rozpocznie pobytu lub nie skorzysta z usług turystycznych bez uprzedniego odstąpienia od Umowy z jakiegokolwiek powodu (np. spóźnienie na lot, autobus) czy z własnej decyzji, ten fakt nie zwalnia go z obowiązku zapłacenia całkowitej ceny imprezy turystycznej lub niewykorzystanej usługi.
    6. Przy ustalaniu liczby dni do obliczenia kosztów odstąpienia od Umowy decydującym dniem jest dzień, w którym wchodzą w życie skutki odstąpienia od Umowy o udział w imprezie turystycznej lub dzień upływu terminu na wypełnienie zobowiązań przez podróżnego. Ten dzień jest również liczony do określonej liczby dni. Liczba dni nie obejmuje dnia rozpoczęcia podróży określonego w Umowie o udział w imprezie turystycznej.
    7. BP ma prawo do jednostronnego potrącenia opłat za odstąpienie od Umowy z wpłaconej zaliczki albo zapłaconej całkowitej ceny imprezy turystycznej lub rejsu. BP jest również zobowiązana bezzwłocznie zwrócić podróżnemu resztę wpłaconych środków zgodnie z anulowaną Umową.
    8. W przypadku, gdy jeden z dwóch podróżnych odstąpi od Umowy, a inny podróżny sam weźmie udział w imprezie turystycznej, jest on zobowiązany do poniesienia związanych z tym zwiększonych kosztów, w szczególności do zapłaty ceny pokoju dwuosobowego, pomimo tego, że będzie korzystać z pokoju sam, albo dopłacić za pokój jednoosobowy (zgodnie ze zwyczajami konkretnego statku lub obiektu noclegowego). Przepis ten stosuje się również do innych podobnych przypadków z inną liczbą podróżnych.
    9. Jeśli podróżny odstąpi od Umowy w rozumieniu p. 2 pp. c tego rozdiału, jest to regulowane Ustawą nr. 136/2020 Zb.u.

  • IX. Reklamacje, procedura reklamacyjna, odpowiedzialność za szkody
    1. BP ponosi odpowiedzialność za naruszenie Umowy o udział w imprezie turystycznej, i to nawet w przypadku, gdy obowiązki mają inni dostawcy usług turystycznych świadczonych podczas imprezy turystycznej. Jeżeli którakolwiek z usług turystycznych nie jest świadczona zgodnie z Umową lub przepisami prawnymi, albo nie ma cech których podróżny racjonalnie oczekiwał w odniesieniu do oferty i zwyczajów (zwanych dalej łącznie warunkami imprezy turystycznej), podróżny jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia BP lub wyznaczonego odpowiedzialnego przedstawiciela.
    2. W przypadku, gdy impreza turystyczna lub inne usługi nie odbywają się zgodnie z Umową o udział w imprezie turystycznej, jej załącznikami i częściami, podróżny ma prawo do roszczenia z tytułu nieprawidłowego świadczenia usług (zwanych dalej reklamacjami). Podróżny jest zobowiązany powiadomić BP o reklamacji niezwłocznie po wykryciu wad, aby w odpowiednim miejscu i czasie można było ustalić środek zaradczy. Nie później jednak niż 30 dni kalendarzowych od zakończenia podróży, klient musi powiadomić BP pisemnie, że będzie dochodzić roszczeń z tytułu nieprawidłowego świadczenia usług. Podróżny najpierw złoży skargę do delegata lub innego przedstawiciela BP lub bezpośrednio do usługodawcy, który aktywnie przystąpi do rozwiązania w ramach swoich kompetencji.
    3. Po otrzymaniu reklamacji, BP dołoży wszelkich starań, aby niezwłocznie znaleźć rozwiązanie problemu i rozpatrzyć reklamację. Jeśli reklamacja nie może zostać rozstrzygnięta natychmiast, BP prześle podróżnemu informację o otrzymaniu reklamacji natychmiast po jej otrzymaniu. BP jest zobowiązane do rozpatrzenia reklamacji nie później niż 30 dni od daty jej otrzymania i wydać podróżnemu pisemny dokument potwierdzający rozpatrzenie reklamacji.
    4. Jeżeli BP nie będzie w stanie naprawić zaistniałej sytuacji, zaoferuje podróżnemu alternatywne usługi turystyczne również wtedy, gdy powrót podróżnego do miejsca odjazdu nie jest zapewniony zgodnie z Umową o udział w imprezie turystycznej, przy czym alternatywne usługi turystyczne muszą być
    a) tej samej jakości lub wyższej jakości niż określona w Umowie, bez dodatkowych kosztów dla podróżnego; lub
    b) niższej jakości niż określone w Umowie z ofertą rozsądnej zniżki od ceny tych usług turystycznych.
    5. Podróżny może odmówić skorzystania z alternatywnych usług turystycznych oferowanych przez BP, jeżeli alternatywne usługi turystyczne nie są porównywalne z usługami turystycznymi określonymi w Umowie o udział w imprezie turystycznej lub oferowana zniżka ceny imprezy turystycznej w przypadku usług turystycznych niższej jakości nie jest odpowiednia. Jeżeli podróżny odmawia świadczenia alternatywnych usług turystycznych zgodnie z pierwszym zdaniem lub nie może zaakceptować tych alternatywnych usług turystycznych z przyczyn obiektywnych, podróżny nadal korzysta z usług turystycznych zgłoszonych zgodnie z p. 2, a BP zapewnia podróżnemu rozsądną zniżkę na cenę imprezy turystycznej w przypadku usług turystycznych, które były przedmiotem powiadomienia zgodnie z p. 2.
    6. Jeżeli BP nie naprawi szkody lub nie zapewni podróżnemu alternatywnych usług turystycznych, podróżny ma prawo:
    a) sam naprawić szkodę i zażądać od BP odszkodowania za należycie poniesione koszty z tym związane,
    b) w przypadku istotnego naruszenia Umowy o udział w imprezie turystycznej, odstąpić od Umowy bez ponoszenia kosztów za odstąpienie od Umowy i zażądać rozsądnej obniżki ceny imprezy turystycznej za usługi turystyczne, które nie zostały odpowiednio i na czas świadczone.
    7. BP ma obowiązek sporządzić pisemny protokół we współpracy z podróżnym i przekazać podróżnemu kopię tego protokołu, jeżeli
    a) nie będzie w stanie naprawić zaistniałej sytuacji,
    b) zapewnić podróżnemu alternatywne usługi turystyczne zgodnie z p. 4 pp. b) tego rozdziału,
    c) podróżny zgodnie z p. 5 pierwszym zdaniem tego rozdziału odrzuca alternatywne usługi turystyczne lub nie może ich zaakceptować z przyczyn obiektywnych,
    d) podróżny zgodnie z p. 6 pp. a) niniejszego artykułu sam naprawi zaistniałą sytuację.
    Protokół zostanie podpisany przez przedstawiciela BP lub usługodawcę oraz podróżnego, który otrzyma jeden egzemplarz. Przedstawiciel BP przedstawi swoje stanowisko w kwestii nieprawidłowo wykonanej usługi. Podróżny jest zobowiązany do przesłania podpisanego protokołu chcąc skorzystać z prawa do reklamacji.
    8. W uznaniu roszczeń podróżnego po powrocie z imprezy turystycznej podróżny przesyła, w miarę możliwości, pisemny protokół podczas dalszego rozpatrywania skargi BP i potwierdza spełnienie warunku natychmiastowej reklamacji zgodnie z p. 1 tego rozdziału.
    9. W przypadku, gdy obiektywnie nie było możliwe złożenie reklamacji lub uzyskanie zadośćuczynienia w miejscu świadczenia żądanych usług lub usługi nie zostały w ogóle świadczone, podróżny wnosi skargę bezpośrednio w BP w Republice Słowackiej bezzwłocznie, ale nie później niż dwa lata po zakończeniu podróży od dnia, w którym impreza turystyczna miała się skończyć zgodnie z Umową, w przeciwnym razie prawo wygasa.
    10. Roszczenia podróżnego z tytułu wad świadczonych usług wygasają, jeżeli podróżny nie wykona ich odpowiednio i w terminie, w szczególności, jeżeli dzięki stwierdzeniu lub aktywnemu podejściu podróżnego możliwe będzie zapewnienie zadośćuczynienia, a zatem wady usługi w ogóle nie wystąpią lub wadliwe usługi były świadczone tylko w minimalnym stopniu.
    11. Podróżnemu przysługuje uzasadniona zniżka zgodnie z p. 4 pp. b), p 5 lub p. 6 tego rozdziału. Jeżeli BP nie udowodni, że naruszenie Umowy o udział w imprezie turystycznej zostało spowodowane przez podróżnego, jest ono zobowiązane zwrócić podróżnemu część ceny imprezy turystycznej w ciągu 30 dni od daty reklamacji, biorąc pod uwagę ważność i czas trwania naruszenia Umowy o udział w imprezie turystycznej.
    12. Jeżeli impreza turystyczna obejmuje również przewóz podróżnego, BP zapewni powrót za pomocą porównywalnego środku transportu.
    13. Jeżeli ze względu na nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności nie jest możliwe zapewnienie powrotu podróżnego na podstawie Umowy o udział w imprezie turystycznej, BP zwróci koszty niezbędnego zakwaterowania, tej samej kategorii i klasy (jeśli to możliwe), maksymalnie za trzy noce na jednego podróżnego. Jeżeli w szczególnych przepisach dotyczących praw podróżnych mających zastosowanie do środków powrotu danego podróżnego ustanowiono dłuższe okresy, zastosowanie mają te dłuższe okresy.
    14. Ograniczenie kosztów zakwaterowania zgodnie z p. 13 tego rozdziału nie ma zastosowania w przypadku osób o ograniczonej sprawności ruchowej i osób towarzyszących, kobiet w ciąży, małoletnich bez opieki lub osób wymagających specjalnej opieki medycznej, jeżeli BP zostało poinformowane o ich szczególnych potrzebach co najmniej 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
    15. BP nie może odwoływać się na nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności w celu ograniczenia odpowiedzialności za pokrycie kosztów zakwaterowania zgodnie z p. 13 tego rozdziału, jeżeli właściwy przewoźnik nie może powołać się na te okoliczności.
    16. Przedmiotem reklamacji nie są takie szkody i zniszczenia mienia wyrządzone podróżnemu, które podlegają regulacjom na podstawie Umowy ubezpieczenia w podróży, ani takie szkody i zniszczenia mienia, które są wyraźnie wyłączone z zakresu ochrony ubezpieczeniowej.
    17. BP zwraca uwagę na możliwe opóźnienia środków transportu i możliwość ich wystąpienia z powodu utrudnionego ruchu drogowego i przejść granicznych, z powodu złej pogody, pełnych korytarzy powietrznych lub z przyczyn technicznych i operacyjnych. Obie strony zgadzają się, że opóźnienie środka transportu nie stanowi powodu do odstąpienia od Umowy o udział w imprezie turystycznej.
    18. Oprócz prawa do rozsądnej zniżki podróżny ma również prawo do odszkodowania zgodnie z § 23 Ustawy 170/2018 Zb. u.
    19. BP nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone podróżnemu przez uczestników imprezy turystycznej, osoby trzecie, które nie są związane ze świadczeniem imprezy turystycznej ani w wyniku nieuniknionych lub nadzwyczajnych okoliczności.
    20. Podróżnemu nie przysługuje nawet częściowa zniżka lub jakiekolwiek inne roszczenia, jeżeli:
    a) w wyniku działania siły wyższej podróżny nie był w stanie skorzystać z usług świadczonych lub przygotowanych przez BP na podstawie Umowy o udział w imprezie turystycznej, bez uszczerbku dla prawa podróżnego w rozumieniu rozdz. VIII. p. 2 pp. c),
    b) podróżny nie przestrzegał przepisów celnych, wizowych, medycznych, transportowych ani innych ogólnie obowiązujących przepisów prawnych kraju, w którym odbyła się podróż, kraju tranzytu lub Rzeczypospolitej Polskiej,
    c) pomimo odpowiedniego świadczenia usług przez BP nie zostały spełnione nieuzgodnione oczekiwania podróżnego (np. podróżny nie mógł skorzystać z możliwości pływania w zimnym morzu lub jazdy na nartach z powodu braku śniegu),
    d) podróżny nie przestrzegał przepisów celnych, dewizowych, medycznych, transportowych ani innych ogólnie obowiązujących przepisów prawnych kraju, w którym odbyła się podróż, kraju tranzytu lub Rzeczypospolitej Polskiej,
    e) podróżnemu nie wydano wizy, a zatem nie mógł on wziąć udziału w rejsie lub imprezie turystycznej ani żadnej jej części,
    f) usługi, których dotyczą szkody, szkody mienia lub inne wady, nie były świadczone przez BP ani jego dostawców, ale zostały zakupione przez podróżnego od lokalnych sprzedawców w miejscu docelowym, w hotelu lub od strony trzeciej,
    g) szkoda została wyrządzona podróżnemu przez osobę trzecią niezwiązaną z zapewnieniem imprezy turystycznej lub rejsu.
    21. Strony Umowy zgadzają się, że jeżeli BP ma wypłacić odszkodowanie, zakres odszkodowania jest ograniczony zgodnie z § 23 p. 4 Ustawy nr. 170/2018 Zb.°u. do trzykrotności całkowitej ceny imprezy turystycznej, z wyjątkiem przypadków zranienia, celowego uszkodzenia lub szkody spowodowanej zaniedbaniem.
    22. W swojej działalności BP przestrzega praw i obowiązków podróżnych, a także przepisów prawnych Republiki Słowackiej i podlega kontroli władz państwowych. Organem nadzorczym jest inspektorat Słowackiej Inspekcji Handlowej dla regionu Żylińskiego z siedzibą pod adresem ul. Predmestska 1359/71, 010 01 Żylina, Departament Technicznej Kontroli Produktów i Ochrony Konsumentów.
    23. Jeżeli podróżny nie jest zadowolony ze sposobu rozpatrzenia reklamacji lub jeżeli uważa, że BP naruszyło jego prawa, może zwrócić się do podmiotu Alternatywne Rozwiązywanie Sporów (ARS). Lista podmiotów ARS znajduje się również na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki Republiki Słowackiej www.mhsr.sk. Nie wpływa to na możliwość sądowego rozstrzygania sporów. Podróżny może również skorzystać ze swoich praw i roszczeń za pośrednictwem europejskiej platformy internetowego rozstrzygania sporów, która jest dostępna online pod adresem https://ec.europa.eu/consumers/odr/main/index.cfm?event=main.home2.show&lng=SK.

  • X. Ubezpieczenie podróżne
    1. BP zawiera na rzecz podróżnych umowy ubezpieczenia z Towarzystwem Ubezpieczeń UNIQA z siedzibą w Warszawie przy ul. Chłodnej 51, 00-867, której przedmiotem jest ubezpieczenie turystyczne dla osób uczestniczących w rejsie. Przedmiotowe ubezpieczenie zawiera ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Treść i cena ubezpieczenia podróży są podane na stronach internetowych BP, dokładny zakres ubezpieczenia i warunki ubezpieczenia podróży są wymienione w warunkach umownych zakładu ubezpieczeń, które podróżny otrzyma od BP.
    2. Relacja ubezpieczeniowa powstaje bezpośrednio między podróżnym a towarzystwem ubezpieczeniowym. W postępowaniu w sprawie rozstrzygnięcia zdarzenia ubezpieczeniowego towarzystwo ubezpieczeniowe pozostaje w bezpośrednim związku z podróżnym, a BP nie jest ani uprawnione, ani kompetentne oceniać istnienie lub wysokość roszczeń w tej relacji.

  • XI. Ochrona danych osobowych
    1. BP, usługodawcy i towarzystwo ubezpieczeniowe przetwarzają dane osobowe osób fizycznych – podróżnego i wszystkich osób uczestniczących w imprezie turystycznej (łącznie jako zainteresowane osoby) na podstawie § 13 p. 1 pp. b) i f) Ustawy nr. 18/2018 Zb. u. w sprawie ochrony danych osobowych i zmiany niektórych przepisów (dalej również Ustawa o ochronie danych osobowych), w celu realizacji Umowy o udział w imprezie turystycznej. Jeżeli osoba, której dane dotyczą, wyraziła zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych, BP, usługodawcy i towarzystwo ubezpieczeniowe przetwarzają dane osobowe osoby, której dane dotyczą, na podstawie § 13 p. 1 pp. a) Ustawy o ochronie danych osobowych, w celach marketingowych. BP ma (tj. może, ale nie musi) przekazywać dane osobowe do wszystkich krajów, w których impreza turystyczna odbędzie się zgodnie z Umową o udział w imprezie turystycznej, w tym do krajów, w których podróż/transport będący przedmiotem Umowy o udział w imprezie turystycznej będą miały miejsce.
    2. Podanie danych osobowych osoby, której dane dotyczą, jest warunkiem koniecznym do zawarcia Umowy o udział w imprezie turystycznej. Zainteresowana osoba nie jest zobowiązana do podania swoich danych osobowych, ale w takim przypadku BP ma prawo odmówić świadczenia usługi.
    3. Dane osobowe zainteresowanych osób będą przetwarzane podczas trwania Umowy o udział w imprezie turystycznej i przez kolejne 5 lat po rozwiązaniu Umowy w celu ochrony praw i uzasadnionych interesów BP. Po upływie tego okresu dane osobowe będą przetwarzane w celu ich archiwizacji zgodnie z Ustawą nr. 395/2002 Zb. u. w sprawie archiwów i rejestrów oraz zmian w niektórych aktach (zwanych dalej również Ustawą o archiwach), chyba że umawiające się strony postanowią inaczej.
    4. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych osobowych zgodnie z § 21 Ustawy o ochronie danych osobowych, które są przetwarzane, ma prawo do korekty takich danych zgodnie z § 22 Ustawy o ochronie danych osobowych, prawo do usunięcia danych osobowych zgodnie z § 23 Ustawy o ochronie danych osobowych lub ograniczenie przetwarzania danych osobowych zgodnie z § 24 Ustawy o ochronie danych osobowych, prawo do przenoszenia danych osobowych zgodnie z § 26 Ustawy o ochronie danych osobowych, prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych zgodnie z § 27 Ustawy o ochronie danych osobowych, prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie zgodnie z § 14 p. 3 Ustawy o ochronie danych osobowych oraz prawo do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania zgodnie z § 100 Ustawy o ochronie danych osobowych..

  • XII. Postanowienia końcowe
    1. Niniejsze warunki handlowe obowiązują od 01.01.2019 i wraz z Umową o udział w imprezie turystycznej, formularzem standardowych informacji o Umowach o udział w imprezie turystycznej, cennikiem usług dodatkowych wymienionych na portalach internetowych BP dla wybranej imprezy turystycznej, ofertą usług dodatkowych wysłanych e-mailem i kartą pokładową wydaną przez linię oceaniczną uważają się za integralną część Umowy o udział w imprezie turystycznej.
    2. BP zastrzega sobie prawo do jednostronnej zmiany warunków prowadzenia działalności, które będą stanowić część Umów o udział w imprezie turystycznej zawartych po wejściu w życie nowych warunków prowadzenia działalności.
    3. Niniejsza Umowa i stosunek prawny między podróżnym a BP reguluje porządek prawny Republiki Słowackiej. Wszelkie spory będą rozstrzygane przez sądy Republiki Słowackiej.